sprawdzone nawozy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie truć wodę drenażową.

actipol   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew bądź wprowadzany w ramach natryskiwania.

Zwykle sadownicy wybierają nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.